Etusivu Foorumi Linkit Ilmoitustaulu Yhteys

Ajankohtaista

Eurooppalainen toimintapäivä leikkauspolitiikkaa vastaan syyskuussa + tussu SAK.

Yhdysvallat on luvattu maa? Vai onko sittenkään.

Elvytyksen teho hiipuu, talous romahtaa - Celente

Suomi toteutti rodullisen ja poliittisen ”puhdistuksen” Hitlerin partnerina

Bolivia vaatii Yhdistyneitä kansakuntia julistamaan puhtaan veden..+ muuta

Investoinnit lopettavat päiväkoteja, kouluja, terveysasemia…

Kaikki on kaupan vararikon partaalla olevissa maissa.

Viranomaiset provosoivat mellakoita ympäri maailmaa.

Miksei satojen miljardien pörssikauppaa veroteta?

Palveleeko AY-liike ainoastaan työnantajaa?

Elintarvikekeräilyn ”suunniteltu” työntoteutus ei liiemmin päivänvaloa siedä.

Lapsityövoiman käyttö yleistä EU-maissa.

Tukolle "Ankara arvostelu"

Euroopan parlamentin vasemmisto tukee Kreikan yleislakkoa.

Meksiko. Aktivisti Jyri Jaakkola kuollut.

Maine meni, mutta liperit heiluvat

Suomessa vallan instituutiot kriisissä.

Totuus Robert Rantalan tapauksesta

Bruttokansantuote romahti historiallisesti

Itsenäisyys on EI Natolle ja EU:lle.

Oikeutta Eläimille -yhdistys vastaa Eviran pyyntöön

Sdp:n kadonnut identiteetti – poliittinen juurettomuus.

SAK:n valtuustolta mahalasku.

Finanssipiirit kansalaisvoimin kuriin. KAIKKEA EI OLE KERROTTU, VALEHTELIJAT OVAT JOUKOSSAMME-FINANSSIALA

Korkeiden neurologien luottamuksellinen kirje on vuotanut julkisuisuuteen.(H1N1)

Budjettia porvareiden tyyliin.

Helsingin Sanomien vihanlietsonnan kohteena tällä kertaa Libya.

Suomen asehankinnat 2000-luvulla. Osa 3. Mihin kansan rahat menevät?

Selvitys Suomen vasemmiston voimien mahdollisesta yhdistämisestä.

Vaalirahoitus vain jäävuoren huippu.

Kapitalismin loppuminen oli jo ennakoitu

Tiedonantaja. Viikon pakina: Kommunismin aave.

Panttipataljoona. Juhani Suomi.

Kansalaiset boikotoivat EU-vaaleja. Työkansan Sanomat.

Julkiset palvelut vaarassa. Valtapuolueet purkavat hyvinvointia niin Suomessa kuin EU:ssa.

GMO-tyrannia & sikainfluenssan alkuperä.

Merirosvot ja EU:n myrkkyjätteet.

Suomen työpaikkojen puolesta.

Suomen itsenäisyys on palautettava.

Suomen talous karilla.

Vasemmisto kaipaa omaa valistusprojektia.

MEGALUOKAN VALHE? TYÖVOIMA LOPPUU!

Työvoiman riistoa lisätään.

Työelämässä palattu 1930-luvulle. Ay-liikkeen löydettävä joukkovoima kentältä.

Eläkeiän nostaminen torjuttava!

Vaietut asiat nostettava esiin mediassa.

Terveyspalvelubisnes kukoistaa.

Kuka kantaisi vastuun? Yhteiskuntavastuu on pelkkää sanahelinää.

 

Suomen työpaikkojen puolesta.

"Tosirikkaat herrat halusivat meidät EU:n, keskiluokka tapetaan on vain köyhiä. EU:sta tuodaan halpatyövoimaa rakennuksille, Suomalaiselle kirvesmiehelle 20,- sanotaan ei ja otetaan Puolalainen tai Virolainen 8,- tilalle. Myös muilla aloilla otetaan EU:sta keikkatyöläisiä töihin, he eivät maksa veroja Suomeen. Keikkatyöläinen ei maksa veroja maahan, jossa työskentelee,. Hän saa kyllä samat kansalaisoikeudet paikallisväestön kanssa  EU:n kansalaisuuden myötä. Työn arvoa poljetaan EU:n avustuksella. Hyvinvointi Suomi on katoamassa ja pahoinvointi kasvamassa EU:n myötä.

Jos vertaamme eri vuosikymmenten kehitystä 20-, 30, -40-, 50-, 60-, 70-, 80-, lukujen kehitystä toisiinsa huomaamme Suomen hyvän kehityksen, joka vuosikymmenellä. Jos vertaamme 90-, ja 2000 luvun kehitystä, huomaamme suunnan muuttuneen ja taantuman iskeneen palveluihin ja yleiseen toimeentuloon. Meidät saneerattiin EU-kuntoon 90-luvulla ja Lipponenkin on TV:ssä jo uskaltanut myöntää tämän. Siksi 90-luvun lama oli Suomessa niin syvä ja pitkä. Pääoman annettiin karata Suomesta ulkomaille, kun ei ymmärretty poistaa varallisuusveroa ensin. Suomen markka ”lahdattiin” tällä keinolla lähes arvottomaksi. Ruotsilla on oma valuuttansa ja se pärjää kilpailussa meitä vastaan nyt paljon paremmin. Ruotsiin siirtyivät paperitehtaiden työpaikat ja kohta kaikki muukin, Ruotsi on meidän pahin kilpailija. Vahvan euron saa jokainen Suomalainen tuntea työpaikoissaan, lomautukset ja irtisanomiset lienevät jo tuttuja? Markka takaisin ja itsenäinen talouspolitiikka

Suomessa ehditään tappamaan oma elintarviketeollisuus EU:n määrätessä vientitukien poistosta. Suomalainen elintarviketeollisuus on nostettava arvoonsa. Työllistää suoraan 330 000 ihmistä + välilliset työllistämisvaikutukset. Kyseessä ei siis ole vain maajussit. Myös elintarvikkeiden kuljettaminen maasta  toiseen kuluttaa turhaan luonnonvaroja. Turkistarhaus työllistää 22 000 ihmistä. Eläimet lopetetaan asiallisesti. Tarhauksen laatuun on kiinnitetty huomiota ja eläimillä on paremmat olot kuin aikaisemmin. Turkistuottajat on Suomalainen maailmanjohtava turkisten kauppaaja.

Suomalaista työtä on puolustettava ja laskettava kilpailutettaessa mukaan myös yhteisön saamat verotulot. Nykyinen VM elvytyspaketti voi valua esim: Puolaan koska kaikki urakat on kilpailutettava EU:n sisällä. Kyllä kunnan tai valtion pitää ottaa huomioon kilpailutettaessa onko yritys kotimainen, paljonko on paikallisia suomalaisia työntekijöitä ja onko omistuspohja Suomalainen. Työntekijät maksavat veronsa, yritys maksaa yhteisöveron ja sosiaalikulut. Yrityksen omistajat maksavat osingoista osinkoveron. Kaikki nämä verotulot on huomioitava kilpailutettaessa valtion tai kunnan hankintoja ja töitä. Muutama yritys oikein ylpeilee ulkomaalaisilla osakkeen omistajilla, ihan kuin se olisi jokin saavutus? Yritykset mittaavat ulkomaisten omistusosuutta yrityksissään, onko kotimainen omistus pahasta ? Näin voisi luulla ainakin yritysten halusta lisätä ulkomaista omistusosuutta yrityksissään. On laadittu jopa kaavioita, joissa ylpeillään ulkomaisen omistuksen osuudella yhtiössä ? Suomalaisten yritysten omistusten pitää kuulua Suomalaisille. Hallituksen ja eduskunnan on saatava omistuksen suunnanmuutos aikaan. Kaikki osinkotulot, jotka jäävät kotimaahamme pönkittäisivät kansantalouttamme pitemmällä tähtäimellä paremmin, kuin lyhytaikainen myynti. Kaikkea ei pidä mitata osavuosikatsauksessa tai edes vuosikatsauksessa vaan katsoa pidemmälle tulevaisuuteen. Ostakaa Suomi takaisin, nyt se on alemyynnissä."


Jyrki Vaskela

http://personal.inet.fi/koti/vaskela/

 



Uutinen lisätty 04.05.2009