Etusivu Foorumi Linkit Ilmoitustaulu Yhteys

Ajankohtaista

Eurooppalainen toimintapäivä leikkauspolitiikkaa vastaan syyskuussa + tussu SAK.

Yhdysvallat on luvattu maa? Vai onko sittenkään.

Elvytyksen teho hiipuu, talous romahtaa - Celente

Suomi toteutti rodullisen ja poliittisen ”puhdistuksen” Hitlerin partnerina

Bolivia vaatii Yhdistyneitä kansakuntia julistamaan puhtaan veden..+ muuta

Investoinnit lopettavat päiväkoteja, kouluja, terveysasemia…

Kaikki on kaupan vararikon partaalla olevissa maissa.

Viranomaiset provosoivat mellakoita ympäri maailmaa.

Miksei satojen miljardien pörssikauppaa veroteta?

Palveleeko AY-liike ainoastaan työnantajaa?

Elintarvikekeräilyn ”suunniteltu” työntoteutus ei liiemmin päivänvaloa siedä.

Lapsityövoiman käyttö yleistä EU-maissa.

Tukolle "Ankara arvostelu"

Euroopan parlamentin vasemmisto tukee Kreikan yleislakkoa.

Meksiko. Aktivisti Jyri Jaakkola kuollut.

Maine meni, mutta liperit heiluvat

Suomessa vallan instituutiot kriisissä.

Totuus Robert Rantalan tapauksesta

Bruttokansantuote romahti historiallisesti

Itsenäisyys on EI Natolle ja EU:lle.

Oikeutta Eläimille -yhdistys vastaa Eviran pyyntöön

Sdp:n kadonnut identiteetti – poliittinen juurettomuus.

SAK:n valtuustolta mahalasku.

Finanssipiirit kansalaisvoimin kuriin. KAIKKEA EI OLE KERROTTU, VALEHTELIJAT OVAT JOUKOSSAMME-FINANSSIALA

Korkeiden neurologien luottamuksellinen kirje on vuotanut julkisuisuuteen.(H1N1)

Budjettia porvareiden tyyliin.

Helsingin Sanomien vihanlietsonnan kohteena tällä kertaa Libya.

Suomen asehankinnat 2000-luvulla. Osa 3. Mihin kansan rahat menevät?

Selvitys Suomen vasemmiston voimien mahdollisesta yhdistämisestä.

Vaalirahoitus vain jäävuoren huippu.

Kapitalismin loppuminen oli jo ennakoitu

Tiedonantaja. Viikon pakina: Kommunismin aave.

Panttipataljoona. Juhani Suomi.

Kansalaiset boikotoivat EU-vaaleja. Työkansan Sanomat.

Julkiset palvelut vaarassa. Valtapuolueet purkavat hyvinvointia niin Suomessa kuin EU:ssa.

GMO-tyrannia & sikainfluenssan alkuperä.

Merirosvot ja EU:n myrkkyjätteet.

Suomen työpaikkojen puolesta.

Suomen itsenäisyys on palautettava.

Suomen talous karilla.

Vasemmisto kaipaa omaa valistusprojektia.

MEGALUOKAN VALHE? TYÖVOIMA LOPPUU!

Työvoiman riistoa lisätään.

Työelämässä palattu 1930-luvulle. Ay-liikkeen löydettävä joukkovoima kentältä.

Eläkeiän nostaminen torjuttava!

Vaietut asiat nostettava esiin mediassa.

Terveyspalvelubisnes kukoistaa.

Kuka kantaisi vastuun? Yhteiskuntavastuu on pelkkää sanahelinää.

 

Suomen itsenäisyys on palautettava.

"Suomi on saatettava jälleen itsenäiseksi tasavallaksi. Päätösvalta Brysselistä palautettava takaisin Suomeen. Poliitikot, jotka kertovat Suomen olevan itsenäinen valtio osana EU:ta ovat emävalehtelijoita. Yli 80 prosenttia meitä koskevista laista tehdään Brysselissä EU:n toimesta, itsenäinen valtio säätää omat lakinsa. Jokaista kansalaista koskee EU:n superälykkäät direktiivit kurkkujen käyryydestä, kondomien koosta ja yli 16 kg Pietarin kalansaaliin ilmoittamisesta EU:lle, vain muutamia mainitakseni. Juhannuskeinujen kahlehtiminen EU:n toimesta toi myös lapsilleni todellisen todisteen EU:n toimista ja sai aikaan heidän syvän halveksunnan EU:n toimintaa kohtaa. Toisen luokan kasvikset hävisivät toreilta ja kaupoista, EU kielsi niiden myynnin halvemmalla kuin ykkösluokan. Eli ennen sai kellertävää kukkakaalia, haljenneita tomaatteja ja käyriä kurkkuja halvemmalla, ei enää.

Ehdottomasti ei EU, sitä odotellessa haittoja on pyrittävä lieventämään kunnes EU:sta päästään lopullisesti eroon. Englannilla, Tanskalla ja Ruotsilla menee paremmin, kun säilyttivät oman valuuttansa. Ruotsin teollisuus on meidän pahin kilpailija ja sillä on kruunu puolellaan. Suomen valtio lainaa verorahamme ympäri maapallon, eli aamulla maksamasi veromarkat ovat markkinoilla saman päivän iltana. Kuinka paljon Suomen valtiolla on riskisijoituksia, pankeissa jotka kaatuvat seuraavana päivänä? Markka on palautettava Suomen kansalle ja vakautettava itsenäinen talous, joka ei ole riippuvainen yliarvostetusta eurosta. Meidän jokaisen työpaikka ja hyvinvointi on kiinni itsenäisestä talouspolitiikasta.

Tosirikkaat herrat halusivat meidät EU:n, keskiluokka tapetaan on vain köyhiä. EU:sta tuodaan halpatyövoimaa rakennuksille, Suomalaiselle kirvesmiehelle 20,- sanotaan ei ja otetaan Puolalainen tai Virolainen 8,- tilalle. Myös muilla aloilla otetaan EU:sta keikkatyöläisiä töihin, he eivät maksa veroja Suomeen. Keikkatyöläinen ei maksa veroja maahan jossa työskentelee, hän saa kyllä samat kansalaisoikeudet paikallisväestön kanssa EU:n kansalaisuuden myötä. Työn arvoa poljetaan EU:n avustuksella. Hyvinvointi Suomi on katoamassa ja pahoinvointi kasvamassa EU:n myötä.

Irlanti pidä vielä puoliamme ja kumotkaa Lissabonin sopimus, EI liittovaltiolle. Liittovaltiossa emme ole puolueettomia, nyt viimeistään on asia myönnettävä ja lopetettava luomulannoituksen puhuminen. Liittovaltiossa Suomi ei missään mielessä ole enää itsenäinen kansakunta. Liittovaltiossa Suomella ei ole määräyksessään omia puolustusvoimia tai poliisilaitosta. Liittovaltiossa Suomessa ei säily kokoontumis- ja ilmaisuvapautta, mellakkapoliisit hajottavat mielenosoitukset niinhän EU:ssa on tapana. Mikäli jonkun valtion ja EU:n jonkin osavaltion välillä puhkeaa konflikti, joudumme liittovaltiossa mukaan sotaan. Mikäli olemme osa EU:n liittovaltiota, ydinsodan sattuessa EU:n ja jonkin ydinasevallan kesken, Helsinkiin ja muuallekin ammutaan ydinohjuksia. Liukuuko Suomi lopullisesti EU:n liittovaltioon, sieltä ei enää erota helposti. Vai säilytämmekö edelleen itsemääräämisoikeuden, oikeuden kansakuntana ja mahdollisuuden erota koko EU pelleilystä? Äänestäkää Suomineidolle mahdollisuus säilyä neitona, älkää pakottako sitä pakkoavioliittoon. Itsenäisyyspuolue on ainoa puolue, joka on avoimesti EU vastainen."


Jyrki Vaskela
eurovaaliehdokas Itsenäisyyspuolue.
http://personal.inet.fi/koti/vaskela

 

VD



Uutinen lisätty 19.04.2009