HELSINGIN UUTISET12.8.2015 - 14.50 | Puheenaihe
Valmistelu tehtiin salassa: Helsingin turvapaikanhakijat KirkkonummelleMaahanmuuttovirasto vahvistaa, että Kirkkonummen Evitskogissa sijatseva KN Keskus on vuokrattu turvapaikanhakijoiden majoitukseen. Lähipäivinä keskukseen sijoitetaan 150 henkilöä.
Maahanmuuttoviranomaiset ovat etsineet turvapaikanhakijoille uusia sijoituspaikkoja salassa julkisuudelta.
− Ensimmäiset turvapaikanhakijat saattavat tulla Evitskogiin jo keskiviikkona. Tilat on vuokrattu kolmeksi kuukaudeksi, ja niihin mahtuu maksimissaan 250 henkilöä, vastaanottoyksikön johtaja Jorma Kuuluvainen kertoo.
Toimintaa Kirkkonummella hoitaa Helsingin vastaanottokeskus, jonka tilat ovat aivan täynnä.
Kuuluvaisen mukaan piakkoin neuvotellaan perustetaanko Evitskogiin pysyvä vastaanottokeskus.
Tällöin asiasta pitäisi sopia Kirkkonummen kunnan kanssa.
− Kunnalta ei ole pyydetty tässä vaiheessa mitään palveluita, eikä Maahanmuuttoviraston tarvitse itse asiassa toimintaan kunnalta mitään lupaa. On tietysti hyvä, että kuntaa asiassa informoidaan, ja meiltä päin on toivottu, että virasto tiedottaisi tästä asiasta julkisesti, sanoo Kirkkonummen kunnanjohtaja Tarmo Aarnio.
Aarnio kertoo, että Maahanmuuttovirasto on ollut kuntaan yhteydessä ja informoinut turvapaikanhakijoista ja heidän tulostaan Kirkkonummelle.
Hän itse kuuli asiasta ensimmäistä kertaa tämän viikon maanantaina.
Entisen Aktiivi-instituutin tilojen vuokraamisesta vastaanottokeskukseksi keskusteltiin kiivaasti Kirkkonummella noin viisi vuotta sitten.
Silloin asia jäi suunnittelun asteelle.
Turvapaikanhakijoiden määrä on kasvanut Suomessa tänä vuonna voimakkaasti. Siksi Maahanmuuttovirasto etsii uusia tiloja ympäri Suomea.
Viimeksi SPR avasi uuden keskuksen Harjavaltaan Maahanmuuttovirasto pyynnöstä.
KN Keskus Evitskogissa on olluut erittäin vilkkaassa käytössä.
Keskuksessa asuu väliaikaisesti etupäässä virolaisia, jotka ovat töissä pääkaupunkiseudulla.
Keskuksessa on yhtiön nettisivujen mukaan 150 huonetta, joista noin 130 on yhden hengen huoneita. Keskus on yksityisomistuksessa.
Lähde
http://www.helsinginuutiset.fi