Rice kutsui Kanervan WashingtoniinUlkoministeri Ilkka Kanerva torjuu ajatuksen, että Yhdysvaltojen ulkoministerin Condoleezza Ricen kutsu johtuisi yksinomaan Suomen hallituksen vaihtumisesta.(mtv3)
Ennemmin uskoisi rehelliseen poliitikkoon kuin Kanervan lausumaan, vähää aikaisemmin, tuore puolustusministeri Jyri Häkämies kannattaa Suomen liittymistä Natoon. Hänen mukaansa jäsenyys lisäisi maamme turvallisuutta. Puolustusministeri Jyri Häkämiehen mukaan liittyminen Natoon olisi Suomen etu. - Pitkällä aikajänteellä Nato-jäsenyys lisäisi Suomen turvallisuutta monin eri tavoin. Erilaiset yhteistyöratkaisut voivat ennaltaehkäisevällä tavalla lisätä turvallisuutta eli kuulutaan joukkoon, joka antaa varmuutta kriisin sattuessa, Häkämies linjasi MTV3:n Huomenta Suomessa.(mtv3) Turvallisuutta? Suomen etu? Yhteistyöratkaisut? Kuulutaan joukkoon? Mitä näillä tarkoitetaan?
Mitä turvaa Suomelle Natosta tarjotaan ja mitä vastaan, Ruotsiako? Viroa? Islantiako vai minkä ihmeen takia Suomi tarvitsee lisä turvaa. Suomalaiset kulkevat naapurimaiden rajojen yli päivittäin kaikessa rauhassa, ei uskonnollisia jännitteitä tai muitakaan raja konflikteja naapurimaiden kanssa, enemmänkin ystävyyttä kuin riitaa.
Jos lisäturvallisuutta haetaan sodan uhkaa silmälläpitäen, niin uhka on yleensä naapurimaa. Ruotsi tai Viro tuskin hyökkäisi Suomeen, niin ikään Norjasta tai Islannista ei uskoisi tällaista, näin ollen suuri Venäjä olisi hallituksen ainoa pelko näköjään, todellisuudessa Natosta ei olisi Suomen suojelijaksi sodassa Venäjän kanssa. Venäjä nousee kokoajan vahvemmaksi sotilasmahdiksi, mene ja tiedä vaikka liittoutuisi Kiinan kanssa. Suomen kannattaisi olla todella hissukseen Venäjän kupeessa, kannattaa muistaa että se on heti rajan takana. Venäjä näkee nyt jo punaista Naton toimista, ei kannattaisi kalistella kilpiä jätin kanssa. Puhutaan puolustusliiton tulevaisuudesta Naton mutta ei menneisyydestä tai nykyisyydestä.
Suomen on hyvä olla puolueettomana, vain näin se säilyttää suhteensa venäjän kanssa mikä on tärkeää, oikeammin sanottuna elin tärkeää. Venäjällä ei läntinen ajatusmaailma ole niin yleistä kuin luullaan. Kaikki jotka ovat suuressa naapurimaassa käynyt, on varmasti jossain yhteydessä huomannut että toisen maailmansodan arvet ovat vasta osittain rupeutuneet. Kansallismielisten ihmisten kanssa ei kannata pelleillä, varsinkaan jos heitä on satoja miljoonia. Suomi suututti jo kertaalleen Venäjän liittoutumalla Saksan kanssa, toisessa maailmansodassa, ja sekin muistutetaan vieläkin, että noin¦ Mikä kannattaa myös muistaa että nyt ei ole “40 luku, aseteknologia on jotain aivan muuta.
Halutessaan Venäjä laittaisi Suomen polvilleen jo pelkästään kauppapakotteilla, puhumattakaan että sulkisi maakaasun tai öljyn tuonnin, täytyy vaan toivoa ettei näin tapahdu 20 asteen pakkasella. Suomen maakaasurunkoverkko on täysin riippuvainen Venäjästä. Virossa siirrettiin yhtä patsasta, ja se riitti Venäjän suututtamiseen ja onhan Viro Nato jäsen. Käytännössä Suomi on kuin hyttysen paska, Venäjän vieressä. Jonkun Häkämiehen olisi syytä mennä Moskovan torille Nato lippis päässä pitämään puhetta¦Suomi liittyy Natoon hip hei. Suomessa on hyvä olla ja elää, niin pitkään kuin Venäjä on rauhallinen ja kaikin puolin tyytyväinen Suomen hallituksen toimiin, varsinkin puolustuspolitiikassa. TJ

Nato Irakissa