Yle: Uusi porsaanreikä “ näin poljetaan palkkoja Julkaistu: 30.12.2010 10:29
"Rakennusalan suurin ongelma on Suomessa yhä pimeä työnteko, mutta myös "yrittäjät" polkevat palkkoja.
Rakennusalan suurin ongelma on Suomessa yhä pimeä työnteko, mutta myös "yrittäjät" polkevat palkkoja.
Työnantajat ovat löytäneet uuden porsaanreiän, jolla suomalaisten palkkoja poljetaan ja halpatyöläisiä hyväksikäytetään, kertoo Yle.
Ylen mukaan ulkomaalaiset työntekijät ovat alkaneet tarjoutua Suomeen töihin "yrittäjinä". Keinotekoinen yrittäjä tulee työnantajalle palkansaajaa halvemmaksi, koska muun muassa sosiaaliturva ja eläketurva ovat yrittäjän omalla vastuulla, eivät työnantajan.
Kiertotie on Ylen mukaan keksitty, koska työehtosopimukset estävät palkkojen polkemisen ja pimeää työntekoa vahdataan. Suomessa keinotekoinen yrittäjyys on vielä lapsenkengissä, mutta muualla Euroopassa, esimerkiksi Italiassa ja Hollannissa, iso ongelma. Silti Suomeenkin tulee jo "yrittäjiä" etenkin Itä-Euroopasta.
“Puolassa on selvästi ollut havaittavissa ihan organisoitua yrittäjähaalintaa erityisesti rakennusalalle ja metalliteollisuuteen. Puolassa tehdään heistä yrittäjiä, ja sitten heidät lähetetään tänne Suomeen yrittäjästatuksella, kertoo SAK:n edunvalvontapäällikkö Niklas Elomaa Ylelle.
Rakennusliiton mukaan Suomessa suurin ongelma on yhä pimeä työnteko."
Lähde:
http://www.uusisuomi.fi/raha/107877-yle-uusi-porsaanreika-%E2%80%93-nain-poljetaan-palkkoja