Tervetuloa
Toukokuu 22, 2012, 11:07:33 *
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
Sananvapaus ei pelkästään kata sellaisia tietoja ja ajatuksia, jotka otetaan myötämielisesti vastaan, joita pidetään vaarattomina tai joihin suhtaudutaan välinpitämättömästi. Sananvapaus kattaa myös sellaiset viestit, jotka loukkaavat, järkyttävät tai häiritsevät valtiota tai jotain sen väestön osaa. Tätä vaativat tuomioistuimen mukaan moniarvoisuus, suvaitsevaisuus ja avarakatseisuus, joita ilman ei ole kansanvaltaista yhteiskuntaa.
(Näin esimerkiksi tapauksissa Handyside 7.12.1976 A 24 ja Grigoriades v. Kreikka 25.11.1997.lähde?) Lähde:Wikipedia

"Sananvapaus on todellisuutta vain niin kauan, kun siitä ei ole mitään vaaraa."

"Moni on kovilla silloin, kun taloutta laitetaan kuntoon,sanoi Katainen ."

YK-raportti: Hei me (suomalaiset) ollaan onnellisia!
"raha ei tuo onnea"




Takaisin varastoduunarit.com etusivulle.
 
   Etusivu   Ohjeet Haku Kalenteri Kirjaudu Rekisteröidy  
Sivuja: [1]   Siirry alas
  Tulostusversio  
Kirjoittaja Aihe: Yhdysvallat ei pidä antamiaan vetäytymislupauksia invaasiokohteistaan.  (Luettu 105 kertaa)
VD.com
Administrator
*****
Viestejä: 3446


« : Elokuu 14, 2010, 07:58:33 »

Yhdysvallat ei pidä antamiaan vetäytymislupauksia invaasiokohteistaan.



 Havanna, 11.8. (ACN) -- Yhdysvallat ei koskaan ole toteuttanut lupaamiaan vetäytymisiä invaasioidensa kohteina olleilta alueilta lukuunottamatta Vietnamia, missä se kärsi kirvelevän sotilaallisen tappion.

  Washingtonin Irakiin ja Afganistaniin tekemissä sotilaallisissa maahantunkeutumisissa sekä George W. Bushin että Barack Obaman hallinnot ovat omissa poliittisissa kampanjoissaan ja puheissaan toistuvasti puhuneet "joukkojen kotiuttamisesta, kun ne ovat työnsä tehneet".

  Silti Irakissa on sinne vuonna 2003 läheteyistä 150 000 sotilaasta edelleen maassa noin kolmannes "ylläpitämässä lakia ja järjestystä".

  Yhdysvaltain johtajat ovat toistuvasti esittäneet erilaisia aikatauluja asevoimien Afganistanista vetäytymiselle, mutta vastoin puheita joukkojen määrää on päinvastoin jatkuvasti lisätty.

  Lisäksi täytyy ottaa huomioon Irakissa ja Afagnistanissa toimivat yksityiset "turvayhtiöt", jotka aseistettuina organisaatioina muodostavat käytännössä eräänlaisen jatkeen Yhdysvaltain aseelliselle läsnäololle näissä maissa.

  Myös Guantanamon laiton pidätyskeskus jatkaa edelleen toimintaansa, vaikka Washington on useaan otteeseen luvannut lopettaa sen.

  Muistettaakoon, että Guantanomon laivastotukikohdan ja pidätyskeskusksen ylläpitäminen on myös osa Yhdysvaltain Kuubaa vastaan käymää kampanjaa, joka puolestaan kohdistuu välillisesti myös muihin Latinalaisen Amerikan maihin.

  Yhdysvallat noudattama agressiivinen politiikka on jatkunut vuosikymmenien ajan muuttumattomana.

  Yhdysvaltain sotilaalliset maailmanherruuspyrkimykset ovat kuitenkin saavuttaneet vaiheen, jossa etenkin Keski-Aasian lukkiutuneessa tilanteessa on vain yksi mahdollinen ratkaisu - joukkojen kotiuttaminen.

  Kerran avattua ovea jatkuvalle väkivallan käytölle maailmanpolitiikassa on vaikea sulkea. Edessä se kuitenkin väistämättä on. Maailman valtioiden ja kansojen ylivoimaisen enemmistön monissa yhteyksissä ilmaisemaa selvää tahtoa ei voi loputtomiin vastustaa.


  Nestor Nuñez

  ACN Special Service / KOMINFORM




KOMINFORM
http://www.kominform.eu/



VD
tallennettu
Sivuja: [1]   Siirry ylös
  Tulostusversio  
 
Siirry:  

MySQL pohjainen foorumi PHP pohjainen foorumi Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines Validi XHTML 1.0! Validi CSS!