EK organisoi rikkuritoimintaa. Elinkeinoelämän Keskusliitto jatkaa tutuksi tullutta röyhkeää taisteluaan nyt elintarvikealan työläisiä vastaan. Kapitalistisen yritystoiminnan ainoa arvoa luova tekijä on työläisen työ. Maksamalla mahdollisimman vähän palkkaa, voimaperäistämällä työtä ja pidentämällä työaikaa, pääoman omistaja haluaa saada työläisen tekemän lisätyön määrän mahdollisimman suureksi. Tuon lisätyön se ottaa korvauksetta itselleen. Samalla pääoman omistaja odottaa, että kuluttajana työläinen ostaa kaikki valmistamansa tavarat, eli realisoi kauppareissullaan tekemänsä lisätyön kapitalistin lisäarvoksi, voitoksi.
EK:ta ei hätkähdytä se, että menossa oleva taloudellinen lama osoittaa, että työläisten palkkojen kehitys eli kulutuskyky on jäänyt jälkeen tuotannon määristä. Tämä kapitalismin perusristiriitaa heijastava ilmiö on jo saattanut koko kapitalistisen talousjärjestelmän umpikujaan. Euro on luhistumassa, EU on luhistumassa ja koko globaali järjestelmä on täydellisen näköalaton tulevaisuutensa suhteen. Silti EK menettelee kuin kapitalismin parhaina nousun päivinä.
Välineenä elintarviketeollisuuden kapitalistit EK:n määräyksestä käyttää jo ahtaajien lakossa tunnetuksi tullutta menetelmän eli yritystä organisoida rikkuritoimintaa lakossa olevia työläisiä vastaan. EK kuvittelee, että narraamalla työläisiä, kuin pieniä lapsia, työläiset saadaan tappelemaan toisian vastaan. Kun narraaminen ei ole johtanut tulokseen, menetelmät vaihdetaan pelotteluksi ja uhkailuiksi. Työläisiä vaaditaan solmimaan paikallisia sopimuksia, jotta ammattiliittojen työehtosopimuksilta vietäisiin pohja pois.
Tässä rikkuritoiminnassa EK on heti alkuunsa kokenut surkeita tappioita. Yksi ainoa solmittu paikallinen sopimus 50:stä EK:n operaatiosta on sekin purkautunut, kun sopimuksen tehneiden työläisten väärinkäsitys on oikaistu. Väärinkäsitys oli syntynyt meijerialalle annetun erillisen sopimisen mahdollisuuden soveltaminen meijerialan ulkopuolelle.
Raaka-aineen tuottajille, kuten sikaloille, EK on aiheuttanut tahallisesti suuria vaikeuksia, jopa eläinrääkkäystä. EK ei halua rääkätä ainoastaan eläimiä, vaan myös ihmisiä. Rikkuritoiminta laillisen lakon yhteydessä on tahallista sopimusneuvotteluiden pitkittämistä. Sekä elintarvikkeiden kuluttajat että sikalayrittäjät kyllä ymmärtävät, kuka on syyllinen tilanteeseen.
EK käy ideologista taistelua riistämiään työläisiä vastaan. Vaikka järjestelmä, jossa näin voidaan menetellä, on jo kuolinkouristuksissaan, EK ei näe kapitalismin todellista tilaa. Elintarviketyöläisille on annetta nyt kaikki mahdollinen tuki taistelussa työläisten elinehtojen säilyttämiseksi kohtuullisella tasolla. Lähettänyt
Heikki Typpö blogiin Kapitalismin perunkirjoitus - Heikki Typpö 5/07/2010
KOMINFORMhttp://www.kominform.eu/VD